Online Tlač Dokumentov - Manuál
PRINTO

Online Tlač Dokumentov - Manuál

Online tlač ako reálna alternatíva domácej tlače pre študentov

Ako to funguje?

Náš systém online tlače je veľmi jednoduchý na používanie – na našej webstránke www.printo.sk kliknete na odkaz o online tlači, alebo použijete tento odkaz: http://www.printo.sk/module/tlacdoc/sk/. Následne buď vložíte odkaz na súbor, ktorý chcete tlačiť, alebo súbor samotný (1) a špecifikujete požiadavky na tlač – farbu tlače (2), formát (3), jedno/obojstranná tlač (4), prípadne počet strán na list (5). Okrem toho zadávate, či si želáte dokument po vytlačení zviazať do hrebeňovej väzby (6) a v neposlednom rade označíte, či ste študent a počíta sa Vám študentská zľava (7). Ak máte ohľadom tlače nejaké špeciálne požiadavky, je tam takisto priestor pre poznámku.

Kedy si môžem dokumenty vyzdvihnúť?

Online objednávky sa snažíme vybavovať čo najskôr, resp. do ďalšieho pracovného dňa. Akonáhle bude objednávka spracovaná, zákazník dostane potvrdzujúci e-mail. Do poznámky k objednávke je tiež možné uviesť konkrétny želaný čas vyzdvihnutia, resp. urgenciu, v tomto prípade sa snažíme objednávku uprednostniť pred ostatnými.

Prečo je to výhodné?

V prvom rade, samozrejme, šetríte čas – nie je potrebné si doniesť dokumenty k nám do predajne, resp. použiť USB kľúč, nie je potrebné stáť v rade k samoobslužnému počítaču a čakať, kým sa Vám dokumenty vytlačia. Jednoducho poviete svoje meno a objednávku Vám odovzdáme spracovanú podľa Vašich predstáv, stačí už len zaplatiť.

Objednávky je takisto možné zadávať kedykoľvek, nie len počas otváracích hodín.

Aké formáty dokumentov je vhodné posielať?

Na tlač prijmeme prakticky akýkoľvek formát dokumentu, či už text, tabuľky, prezentácie, alebo obrázky. AVŠAK ideálny formát Vášho dokumentu je PDF. O tom, prečo je práve .pdf najvhodnejšie, sa môžete dočítať v našom druhom článku, kde je  podrobné vysvetlenie.

Prečo je dobré dokument pred tlačou konvertovať do formátu .pdf

Problém môže nastať, ak si vytvoríte textový súbor napríklad v programe Word (MS Office). Formátovanie textu v takomto dokumente je priamo viazané na verziu programu, v ktorom bol vytvorený. To znamená, že ak by ste si súbor vytvorili napríklad v MS Office 2007 a preniesli by ste ho na počítač, kde je staršia alebo novšia verzia, napríklad MS Office 2016, text, resp. obrázky by sa Vám mohli rozhádzať alebo pomiešať.

Je preto ideálne používať formát .pdf, kde sa toto nemôže stať.

Čo vlastne znamená skratka PDF?

PDF je skratka pre „Portable Document Format“, teda „Prenosný Formát Dokumentu“, je to teda formát priamo určený na prenos medzi zariadeniami – na všetkých zariadeniach sa bude zobrazovať presne rovnako, či už ho pošlete e-mailom, alebo prenesiete napríklad na USB kľúči.

Ako urobiť zo svojho dokumentu .pdf?

Pokiaľ používate Microsoft Office, je to veľmi jednoduché – pri ukladaní dokumentu vyberte „Uložiť ako“, a ako formát súboru vyberte .pdf.

Pokiaľ používate staršiu verziu, ktorá toto ešte neumožňuje, alebo iný softvér na úpravu textu a podobne, existuje nespočet online konvertorov, ktoré to pre Vás urobia, napríklad:

Prípadne je možné si stiahnuť softvér na to určený, napríklad:

CITANE: 2.673